Arabalarda Lastik Bakımının Önemi

Arabalarda Lastik Bakımının Önemi

Lastik bakımı araçlarının yürür aksamı konusunda birinci dereceden önem arz eden bir konudur. Bindiğiniz aracın lastikleri güvenlik ve sürüş performansına direk etki eden bir faktördür. Uzun yıllarını araç kiralama işine vermiş olan Atlantis Ankara Araç Kiralama bu konunun ne derece önemli olduğunu bilmekte ve buna göre ayarlamalarını yapmaktadır. Şirket bünyesindeki tüm kiralık arabaların lastik bakımları ve yaz - kış lastik değişimleri geçerli tarihlerde aksatılmadan yapılmaktadır. Atlantis sizlerin güvenliğini her şeyden üstün tutan bir firmadır. Bugüne kadar onbinlerce müşterisine araç kiralamış bir firma olan Atlantis bu konuda tek bir kez bile ihmal içeren bir davranış sergilememiştir. Güvenli bir yolculuk için rent a car firmanızı iyi seçmenizi tavsiye ediyoruz.

Lastik Ne Zaman Değiştirilmeli?

 Lastik de otomobilinin neredeyse her parçası gibi belli bir süre sonra değiştirilmeli. Lastik hasar gördüyse veya patladıysa lastiğin yenilenmesi gerekir. Çünkü her hasar lastiğin direncini geri döndürülemeyecek oranda azaltır. Hasar ve patlağın dışında lastik diş kalınlığı 3 mm’nin altına düştüyse veya lastik ömrü bittiyse de lastikler yenilenmelidir.


1 Nisan yaz lastiğine geçmek için uygun bir tarih mi?

Kış lastiği uygulamasının son bulmasıyla yaz lastikleri takılmaya başlanacak. Peki 1 Nisan tarihi yaz lastiği için uygun bir zaman mı? Bunun için hava durumuna bakmanız gerekiyor. Eğer yaşadığınız bölgenin hava sıcaklıkları 7 derecenin altındaysa hala kış lastiği ile yola devam etmelisiniz.   Kış koşullarında yol tutuşunu arttıran, güvenli sürüş sağlayan ve fren mesafesiniazaltan kış lastikleri 7 derecenin altındaki sıcaklar için tasarlanmıştır.  Yaz lastikleri ise tam performanslarını 7 derecenin üzerindeki sıcaklıklarda gösterir. Eğer yaşadığınız bölge mevsim normallerinin altındaki sıcaklıklardaysa kış lastiklerinin bir süre daha kullanmanız sizin yararınıza olacaktır.  

Lastik Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli

  Kış lastiği ya da yaz lastiği seçerken dikkat etmeniz gereken birkaç önemli nokta var. Öncelikle lastik markasını bilinen, başarısını kanıtlamış markalar arasından seçmeniz gerekiyor. Bilmediğiniz ucuz bir markanız lastikleri size daha çok masraf açabilir.   Markayı seçtikten sonra size gereklik olan bilgilere lastiğinizin üzerindeki yazılardan ulaşabilirsiniz. Bütün lastiklerde standart olarak yer alan üç rakam vardır. Bu rakamlar lastiğin boyutunu ve jant ölçüsünü belirtir. Örneğin lastiğinizin üzerinde 185/60/15 yazıyor. 185 lastiğin taban ölçüsüdür. 60, yanak ölçüsü. 15 ise jant ölçüsüdür. Bu rakamlara dışında aldığınız lastikler jantınıza uyum sağlamayacaktır.   Lastik üzerinde dikkat etmemiz gereken diğer bir nokta ise lastiğin üretim tarihi. Her lastiğin üzerinde olan üretim tarihi hafta/yıl olarak yazılır ve her ürünün olduğu gibi lastiğinde bir raf ömrü vardır ve lastiğin raf ömrü dört yıldır. Bu nedenle lastik alırken kesinlikle 4 yılı geçmemiş lastikleri tercih etmelisiniz. Mümkünde yeni üretim lastikleri satın almalısınız.  

AB Etiketlemesi Nedir?

  Lastiklerin üzerinde yakıt tasarrufu sınıfı, ıslak yol tutuşu sınıfı ve lastik dış yuvarlanma ses sınıfını gösteren etiketler vardır. Yakıt tasarrufu sınıfı ve yol tutuşu sınıfı etiketi A-G arasında sınıflara ayrılır. A en iyi sınıf, G ise en düşük sınıftır. Dış yuvarlanma ses sınıfında ise çıkardığı ses üç çizgi ile gösterilir.  

Whatsapp Telefon